Betlehemské svetlo (21. - 23. 12. 2008)

Časť 1. – príchod Betlehemského svetla do Košíc
Z trojdňovky po rozlúčení na železničnej stanici šup privítať Betlehemské svetlo... Vo vestibule už postávalo pár trojkárov, roveri a smiešna teta držiaca v ruke mikrofón s nápisom Slovenský rozhlas. Dávala trápne otrepané otázky, ale odpovede stáli za to.
Po akčnom prevzatí plnom bleskov od foťáku  sme so skautkami, ktoré nám svetlo priniesli, change-li zemiakový šalát za disko keksy a jednu sme odprevadili do nemocnice, lebo si v Štrbe na ľade rozbila koleno...


Časť 2. – Dóm sv. Alžbety
Ako obyčajne, meškala som... Keď som konečne dobehla, moje skautské sestričky boli už nastúpené pri Urbanovej veži, samozrejme, spolu so zvyškom zboru.
Zdalo sa, že statočne vymrznutá hodina už-už prinesie vytúžené ovocie zapálením sviečky, keď tu milý pán kňaz okomentoval náš príchod takto: "No a máme tu aj Betlehemcov, ktorí nám priniesli Betlehemské svetlo..." Nič to, stáva sa...

Časť 3. – Juh- Kráľovnej Pokoja, Ducha sv., sestričky
Kráľovná Pokoja...
Trojkári + Maruška, Gabika, Maja, Julka a ja. Úplne perfektný kňaz nás úplne dokonale predstavil, škoda, že sme nezostali na omšu. Tento deň sa začal fajn, nie ??
Ducha svätého...
Vcelku maličký kostolík. Až na krátke čakanie na začiatok omše, kde som poznávala tajomstvá Crop-u ?, prebehlo všetko bez komplikácií. A na to, čo nasledovalo potom, sa tešili Trojkári najviac.
Sestričky...
"PochvalenbuďJežišKristus! Prišli sme s Betlehemským svetlom!" Bzzzzz (akože zvuk otvorenia elektrickej brány)... A už sme boli tam. Vianočné koláčiky vábivo rozložené po stole... Hm, keby sme my tiež doobedu nepiekli! Ale aspoň ostatní sa ponúkli...

Časť 4. - (urob si sám), gréckokat. kostol, Seminárny, Dominikáni
Urob si sám (USS)...
Tak túto časť roznášania BS sme absolvovali už len my, Deviatka, v stálom zložení Gabika, Maja a ja + vždy nejaké tie ochotné skautice navyše.
USS, to bol zážitok... Celé to opísať by bolo aspoň na jednu A4, ale zhruba... Týpek fajčiaci cigaretu pred USS, dlhé rozpustené vlasy, náušnica v uchu. Gabika mi ešte stihla strčiť petrolejku s BS do ruky, reku-bežím kúpiť petrolej, počkaj vonku.
"A toto je BS?" (týpek) "Áno, áno..." (ja) Po dlhšom rozhovore a vysvetľovaní, že ono sa to BS už nenosí na sviečkach, nezhasína pri každom otvorení dverí a neudržiava sa na plynovom sporáku som sa dozvedela, že onen onáušnicovaný týpek sa volá Maskáč a kedysi chodil do Trojky... Týmto sa chcem opýtať Johnyho na podrobnosti.

Seminárny kostol...
Chybička se vloudila a Maruška nestihla doniesť svetlo doobedu, tak boli trošku sklamaní, ale nakoniec sa teta predsa potešila, že tu BS majú, aj keď neskoro...

Gréckokatolícky kostol...
Posilnené begatami sme odniesli svetlo aj ku grékokatolíkom. Zistila som, ze vladyka Milan je moja rodina! Svojím príhovorom o nás silne konkuroval kňazovi z Juhu, a myslím, že ho aj porazil.

Dominikáni...
... ukončili našu púť po košických kostoloch. Svetielko sme zapálili len tak, lebo nová teta kostolníčka z nás nebola veľmi múdra, ani sviečka sa jej nechcela postaviť tak, ako ona chcela.
A to je všetko, přátelé. Nemám k tomu čo povedať, len že tento článoček sme písali spolu s Majou. Prajem pokojné prežitie polročného vysvedčenia...

 

Slovenský skauting, 68. zbor Biele vrany Košice

  • Založený: 2000
  • Klubovne: Jesenná 3, Alžbetina 14, Letná 34
  • Určený pre: chlapcov i dievčatá vo veku 8 - 19 rokov
  • E-mail: 68zbor@scouting.sk
  • Facebook

Vodca zboru:


Oddiely:

Oddiel pre dospelých:

  • 5. oddiel priateľov skautingu