Betlehemské svetlo

Táto skautská tradícia vznikla v roku 1986 v Rakúsku. Tamojší skauti vyslali letecky do Betlehema dieťa, ktoré v Bazilike narodenia Pána odpálilo od večného svetla plamienok a s ním letecky prišlo späť do Rakúska. Odtiaľ sa potom svetlo roznášalo ďalej po Európe, slovenskí skauti sa do jeho šírenia zapojili v roku 1990.

Veľmi veľa pekného čítania o Betlehemskom svetle je na stránke www.betlehemskesvetlo.sk, kde sa píše o roznášaní Svetla po celom Slovensku. My sa v tomto článku budeme venovať len jeho roznášaniu v Košiciach a blízkom okolí naším zborom.

Ako Svetlo príde do Košíc

Betlehemské svetlo skauti po Slovensku rozvážajú vlakmi, zvyčajne tesne pred Vianocami. Keďže týchto pár dní by nám nestačilo na roznesenie Svetla po Košiciach, snažíme sa byť prítomní na jeho odovzdaní poľským skautom, to sa zvyčajne odohrá týždeň pred rozvozmi vlakom. Napríklad v roku 2018 prišlo Svetlo na Slovensko 15. 12., už 16. 12. ho vo Svite preberali Poliaci a my sme boli pri tom a priviezli ho do Košíc. Samotný rozvoz vlakom mal termín 22. 12. 2018.

Kam a s kým Svetlo nesieme

Všade, kde o to prejavia záujem a kde sa vieme dostať. Svetlo nesieme do farností (kostolov), na niektoré úrady a zvyčajne zájdeme aj na miesta ako Domov dôchodcov, Geriatria, cirkevné školy a podobne.

Do roznášania Svetla sa zapájajú aj iné skautské organizácie pôsobiace v Košiciach, v posledných rokoch hlavne FSE Slovakia - Združenie katolíckych vodkýň a skautov.

Ako odpálenie prebieha

Svetlo roznášame petrolejkami alebo sviecami, keďže ide o reálny plameň. Skauti, ktorí Svetlo roznášajú, sú v skautskej rovnošate, nesú Svetlo v dvoch petrolejkách (aby bola vždy záloha) a pri sebe majú špajdle, ktorými oheň odpaľujú. Zápalky nepotrebujú, ak Svetlo zhasne, musia sa vrátiť na centrálne miesta, kde sa oheň nepretržite uchováva (zvyčajne u vodcov oddielov). Skauti majú pripravené aj označenie Betlehemského svetla, aby ľudia vedeli, na ktorej svieci svieti (letáčiky a plagáty).

Prijímateľ Svetla potrebuje mať prichystanú vlastnú sviecu a aj záložnú sviecu alebo petrolejku. Za odpálenie Svetla skauti nečakajú žiadnu (ani finančnú) odmenu. "Delegácia", ktorá Svetlo prinesie, bude pozostávať z 2 - 6 detí s vedúcim(i).

Odpálenie BS priamo počas sv. omše

Viaceré kostoly by uvítali, aby sme BS odpálili priamo na slávnostnej svätej omši, no z časových dôvodov sme toto schopní realizovať len obmedzene, kostolov je veľa, času na roznášanie málo. Svetlo roznášajú deti a mládež a tí pred Vianocami ešte nemajú prázdniny a môžu to teda rozniesť prakticky len popoludní povedzme medzi 16.00 a 19.00 h. Takže - odpálenie Svetla počas omše nie je vylúčené a ak nám budú vyhovovať termíny, vynasnažíme sa to odpáliť takto. Obrad odovzdania je veľmi jednoduchý a máme ho tu na stiahnutie:

Koho kontaktovať, ak mám záujem o Betlehemské svetlo

Stačí nám napísať na e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tento druh komunikácie vyhovuje najviac, významne sa zníži riziko, že niečo zabudneme alebo sa pomýlime v termíne.

Výber fotiek z roznášania v minulých rokoch

 • 2006 (primátor)
 • 2007
 • 2008 (rozvoz vlakom, primátor, Ferdo B., MČ Juh, Urbanova veža)
 • 2009 (Dóm sv. Alžbety, primátor, Urbanova veža, rozvoz vlakom)
 • 2010 (kostol Kráľovnej Pokoja)
 • 2011 (primátor, detská onkológia, Dóm sv. Alžbety)
 • 2012 (Dóm sv. Alžbety)
 • 2013 (primátor)
 • 2014 (Ferdo B., Sociálne sestry, primátor, Dóm sv. Alžbety, Košická Belá)

 

Slovenský skauting, 68. zbor Biele vrany Košice

 • Založený: 2000
 • Klubovne: Jesenná 3, Alžbetina 14, Letná 34
 • Určený pre: chlapcov i dievčatá vo veku 8 - 19 rokov
 • E-mail: 68zbor@scouting.sk
 • Facebook

Vodca zboru:


Oddiely:

Oddiel pre dospelých:

 • 5. oddiel priateľov skautingu